Po koncercie “Chopin and Friends”
Dr Rozbicki
Na pewno z wyprzedzeniem i jako pierwszy dopisuję literki “dr” bohaterowi sobotniego koncertu w Living Arts Centre w Mississaudze i nie znaczą one “dyrygent”, tylko “doktor”. Taki tytuł bowiem bezsprzecznie należy się od ostatniego weekendu Andrzejowi Rozbickiemu za mistrzowskie poprowadzenie Celebrity Symphony Orchestra, a ponieważ na sali siedzieli również oceniający występ w ramach przewodu doktorskiego członkowie komisji kwalifikacyjnej – myślę, że “dr” przed nazwiskiem polonijnego dyrygenta znajdzie się lada dzień.
Sobotni muzyczny egzamin, który zdawał znany w naszym mieście propagator muzyki poważnej, był także nietypowym koncertem ze względu na gości, którzy występowali wraz z symfoniczną orkiestrą. Bez wątpienia ozdobą wieczoru w filharmonii był znany i uznany wykonawca muzyki Chopina – prof. Piotr Paleczny. Na jego występ kazano nam czekać aż do drugiej części koncertu, ale czas nikomu się nie dłużył, ponieważ w pierwszej staliśmy się świadkami niecodziennego popisu wirtuozerii Josepha Macerollo, który na swym akordeonie wykonywał utwór torontończyka Waltera Buczyńskiego pt. “Fantasy on Themes of the Past”.
Akordeon, choć należy do bardziej znanych instrumentów muzycznych, zwłaszcza w kulturze europejskiej, jest rzadkim gościem w filharmonii, dlatego dla wielu amatorów muzyki poważnej było zaskoczeniem, że można na tym “sprzęcie” nawiązać partnerski dialog z orkiestrą symfoniczną. Nie da się ukryć, że maestria Josepha Macerollo przełamywała resztki oporów u bardziej konserwatywnie nastawionych miłośników Melpomeny i wykonawca oklaskami poproszony został o bis.
Bardzo pięknie zaprezentowana została “Mała suita” Witolda Lutosławskiego. Tu podzięka dla Andrzeja Rozbickiego, że włączył do swego repertuaru twórczość tego gorącego orędownika polskości. Przyjemnym zaskoczeniem było także pełne i dojrzałe brzmienie orkiestry, której czasem, w trakcie wcześniejszych koncertów, brakowało jakby mocy. Teraz każda sekcja orkiestry posiadała właściwy akcent i właściwe współbrzmienie.
Przerwa, by dać czas obsłudze na ustawienie na scenie koncertowego fortepianu. Wszyscy oczekują na występ Piotra Palecznego. W kuluarach gorączkowe rozmowy. Polonia dopisała. Wielka sala w centrum Mississaugi wypełniona po brzegi, teraz w antrakcie opustoszała; muzycy stroją po raz ostatni instrumenty, zbliża się koniec przerwy. Kolejny gong, przygasają światła i wreszcie na rampie pojawia się gwiazda wieczoru…
To właśnie było to, co skusiło półtoratysięczną widownię, aby przybyła tu w sobotni wieczór: “Pierwszy koncert fortepianowy” e-moll Fryderyka Chopina. Ile jest w utworach naszego największego kompozytora polskości, trudno przecenić. Sala ze wstrzymanym oddechem wsłuchiwała się w patetyczne dźwięki, które wyczarowywały z fortepianu dłonie Piotra Palecznego. Oczywiście, nie obeszło się bez bisowania i gdy ucichło ostatnie echo oklasków, nadeszła pora najbardziej stosowna, by nasz doktorant popisał się swym dyrygenckim kunsztem. Pod jego batutą 60-osobowa Celebrity Symphony Orchestra wykonała preludium symfoniczne “Polonia” Edwarda Elgara zawierający polskie akcenty z wieńczącym dzieło motywem “Mazurka Dąbrowskiego”.
Trzeba wiedzieć, że utwór tego angielskiego kompozytora powstał na prośbę Ignacego Paderewskiego i po raz pierwszy wykonała go Wielka Londyńska Orkiestra Symfoniczna w 1915 roku. Porwana taktem mazurka, zachęcona przez dyrygenta widownia odśpiewała nasz narodowy hymn, a w oczach wielu zaszkliły się łzy…
Dziękując dr. Andrzejowi Rozbickiemu za wspaniały wieczór, który i dla niego był niezwykle ważny, pragnę podzielić się refleksją, że nawet olbrzymią salę Living Arts Centre w Mississaudze można zapełnić po brzegi polonijną publicznością, gdy zaproponuje się jej prawdziwe artystyczne wydarzenie.
Jerzy Rosa – Mississauga
Toronto May 16, 2007
Dear Andrzej,
Just a little note to thank you for presenting my Fantasy to the Polish Canadian public.
The performance by Joe Macerollo and your orchestra was quite thrilling – the gusto of the outside movements and the sensitivity of the middle was more than satisfying.
It’s always a pleasure and privilege to hear Piotr Paleczny again- truly of the great Chopinists of our time.
Probably due to lack of more rehearsal time there were moments when orchestra and pianist were not always together but that was minimal in comparison to the overall effect of this work. Programming of Lutoslawski was a reminder to the public of this master of the 20th century. You, mister Rozbicki was up to the task. Credit must be given to you for creating, promoting, and educating the public of its Polish composers. A tremendous one- man effort.
My kudos to you. The Bajka and Mala Suite were well executed. Elgar’s Polonia was a fitting end to such a program as it has its historical place when the name of Paderewski is mentioned.
Congratulations and best wishes for your future endeavour.
Your colleague and friend,
Walter Buczynski
Professor Emeritus (University of Toronto)
Chopin and Friends
Andrzej Rozbicki
May 11, 2007
Piotr Paleczny i doktorat Andrzeja Rozbickiego – to już w sobotę
Trwają próby do rewelacyjnie zapowiadającego się koncertu Celebrity Symphony Orchestra “Chopin and Friends”, który odbędzie się 12 maja 2007 roku w Living Arts Centre w Mississaudze. Głównym solistą koncertu będzie jeden z najlepszych wykonawców muzyki Chopina na świecie, pianista prof. Piotr Paleczny. W jego wykonaniu usłyszymy I Koncert Fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i myślę, że również kilka utworów solo na bis, ale to będzie zależało już tylko od naszej polonijno-kanadyjskiej widowni. Soliście akompaniować będzie Celebrity Symphony Orchestra w składzie 60 znakomitych muzyków pod dyrekcją Andrzeja Rozbickiego.
Obok muzyki F.Chopina w programie koncertu usłyszymy arcydzieła polskiej literatury muzycznej powstałe w różnych okresach polskiej historii. W wykonaniu orkiestry usłyszymy uwerturę “Bajka” Stanisława Moniuszki, “Małą Suitę” Witolda Lutosławskiego, poemat “Polonia” Edwarda Elgara, napisany przez tego angielskiego kompozytora w 1914 roku na prośbę Ignacego Jana Paderewskiego oraz “Fantasy on themes of The Past” mieszkającego w Toronto jednego z najlepszych kompozytorów kanadyjskich Waltera Buczyńskiego. Solistą w tym ostatnim utworze będzie wirtuoz akordeonu, Joseph Macerollo. Będzie to znakomita uczta dla wszystkich wielbicieli akordeonu, dla których ten jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych nie jest obojętny.
Wszystkie te wymienione utwory są bardzo polskie, zawierają fragmenty polskiej muzyki ludowej, bądź powstały pod jej wpływem. Będzie to koncert, który powinni zobaczyć wszyscy. Zapraszam naszą młodzież szkolną na lekcje umuzykalnienia, na zapoznanie się z polską muzyką w najlepszym wykonaniu. Zaprośmy naszych kanadyjskich przyjaciół, bo mamy się czym pochwalić.
Wielki Koncert Polskiej Muzyki, “Chopin and Friends” jak również i wystawę muzycznego plakatu, którą przygotowujemy w holu Living Arts Centre powinni zobaczyć wszyscy!
Koncert ten jest prezentowany w ramach mojego przewodu doktorskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Na koncercie będą obecni członkowie komisji kwalifikacyjnej: prof. Jacek Rafał Delekta, dziekan Wydziału Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie i prof. Janusz Przybylski, dyrektor Opery w Gdańsku.
Bilety na koncert będą znakomitym prezentem z okazji “Dnia Matki”. Zapraszam na to niezwykłe spotkanie z Piotrem Palecznym, Josephem Macerollo, Walterem Buczyńskim, Celebrity Symphony Orchestra i wspaniałą polską muzyką.
Andrzej Rozbicki